Keď si Samuel Kováčik, jeden z najznámejších popularizátorov vedy, vyberal medzi vysokými školami, spýtal sa jedného absolventa, či na MATFYZ chodia aj normálni ľudia.
V stredu, 7. 6. 2023, sme to boli overiť. Ako hrdí bojovníci na matematickom a fyzikálnom seminári sme sa zúčastnili DOD na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, kde sme so záujmom a radosťou počúvali pripravené prednášky. Nahliadli sme za oponu záhadných názvov ako analýza DNA, fyzika plazmy či chat GPT a jeho používanie vo vzdelávaní.
Vedeli ste, že plazma sa dá použiť na zmenu štruktúry semien tak, aby lepšie absorbovali vodu? Alebo že na univerzite majú vlastný urýchľovač častíc, s ktorým vedia realizovať preslávené uhlíkové datovanie?
Neskôr sme dostali možnosť pozrieť sa do výskumných laboratórií. No predtým sme sa boli poprechádzať po priestoroch školy, kde však práve prebiehala rekonštrukcia, a tak boli z archívov povyťahované len niektoré staré učebné materiály na ukážku. Čiže sme neskôr mohli oceniť krásu moderných učební a laboratórií, ktoré si už rekonštrukciou prešli.
Sme radi, že sme dostali možnosť pozrieť sa do priestorov univerzity a načerpať vedeckú atmosféru. Podľa potreby sme si zobrali informačné materiály a poprezerali sme si veľkolepé prístroje. Ak pre nič iné, oplatilo by sa tam študovať minimálne kvôli tým obedom – menu ponúkalo na výber viaceré možnosti jedál.
Vrátime sa k otázke zo začiatku. Aj keď sme občas počuli neznáme názvy ako spektroskopia či spektrografia, vieme so stopercentnou určitosťou prehlásiť, že sme stretli fascinujúcich ľudí, ktorí nás inšpirovali vydať sa cestou matematiky a fyziky. Možno o pár rokov budeme my tými ľuďmi, ktorí ďalej inšpirujú mladých študentov.
Za možnosť získať nové informácie a nadchnúť sa pre vedu ďakujeme pani profesorke Lietavcovej a Martinkovičovej.
Hana Šedivová (3. A)