• MENTORINGOVÝ PROGRAM NA GJH – 2023/2024

• Od septembra 2023 začíname na našom gymnáziu s mentoringovým programom. Pre tento školský rok sme (ako najvhodnejšiu formu) zvolili pilotný program, ktorého sa zúčastnia študenti druhých ročníkov nášho gymnázia.

Prečo?
      Mentoring vnímame ako efektívny nástroj k vytváraniu pozitívnej klímy na škole.

Ako?
      Vytvoríme bezpečné prostredie otvorené voči dialógu, budeme načúvať našim študentom a podporovať ich na ceste rozvoja a rastu.

Kto?
      Mentori – učitelia, ktorí absolovali mentoringový výcvik, majú pedagogické skúsenosti a hlavne chuť rozvíjať touto formou nielen študentov ale aj seba.

ČO JE MENTORING?
      Predstavte si, že je tu pre študenta niekto starší a skúsenejší, kto sa orientuje v oblasti jeho záujmu. Niekto, s kým sa môže poradiť v oblasti, ktorá ho zaujíma, ale aj o veciach, ktoré v živote rieši, napríklad mimoškolský projekt, výber vysokej školy, alebo osobný rast a rozvoj. Toto pravidelné radenie sa so skúseným dospelým z tvojej oblasti záujmu voláme mentoring. Úlohou mentora je pomáhať a podporovať študenta, aby rozvíjal vlastné schopnosti, zlepšoval svoj výkon a stal sa presne takou osobnosťou, ktorou chce byť.

ČO NIE JE MENTORING?
      Mentoring nie je doučko. Naši mentori sú odborníci v rôznych oblastiach, nečakajte však od nich, že za študenta niečo urobia. Skôr mu poradia, ako to môže zvládnuť sám/a. Mentor tiež nie je neomylný radca. Je potrebné dobre počúvať, čo hovorí a určite sa nad všetkým, čo bude preberať, zamyslieť kriticky aj sám/a. Mentorovi vždy môže študent ponúknuť aj svoj pohľad a názor na vec.

AKO PREBIEHA MENTORING?
      Mentoring trvá 9 mesiacov teda jeden školský rok. Je len na študentovi, aké ciele si s mentorom stanoví a čomu sa budú venovať. Ak sa objaví v študentovom živote nová otázka alebo téma, môže ju riešiť práve so svojím mentorom. Je ideálne, ak sa s mentorom spojí aspoň dvakrát za mesiac. Ak by boli v kontakte menej pravidelne, ich spolupráca nebude efektívna.

ČO SA OD TEBA (ŠTUDENTA) OČAKÁVA?
      Mentoring si vyžaduje určitý čas. Zváž si svoje školské aj mimoškolské aktivity. Dobre sa zamysli nad tým, či máš čas, energiu a chuť venovať sa pravidelnému rozhovoru s mentorom v trvaní 30 minút dvakrát v mesiaci. Mentoring bude vyžadovať určitú časovú flexibilitu. Naši mentori sú zaneprázdnení učitelia s mnohými povinnosťami. Aby ste si vedeli spolu dohodnúť stretnutie, bude to možno od teba vyžadovať ochotu časovo sa mu prispôsobiť. Ak už teraz vieš, že máš týždenne milión aktivít, ktoré nemôžeš vynechať a nenájdeš si na mentoring čas, asi to pre teba pravdepodobne nebude to pravé. Mentoring si vyžaduje aj ochotu komunikovať s mentorom alebo mentorkou pravidelne, jasne, spoľahlivo a otvorene. Zrušenie mentorského rozhovoru krátko pred dohodnutým termínom, je absolútne neprípustné. Mentoring bude od teba vyžadovať istú dávku sebadisciplíny a odhodlania. Zodpovednosť za tvoj rast a rozvoj v mentoringu leží hlavne na tvojich pleciach.