„Symbol spojenia nášho je reč národa, heslo našej vôle života.“ Takto poeticky vnímal Ľudovít Štúr slovenský jazyk. Lásku k rodnej reči sa rozhodli vyjadriť aj žiačky našej školy v celoštátnej literárnej súťaži s názvom Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.
Dňa 4. júna 2026 si v Nových Zámkoch slávnostne prevzali ocenenia Tatiana Krajčovičová z I. B a Katarína Minčičová z I. A, a to z rúk slovenských autorov. Slávnostné podujatie sa nieslo v atmosfére dojatia, hrdosti i oslavy jazyka, v ktorom zaznievajú naše prvé slová. Pri tejto príležitosti si účastníci uctili aj jedného z prvých kodifikátorov spisovnej slovenčiny, Antona Bernoláka, a vychutnali si bohatý kultúrny program.
Krásny 34. ročník literárnej súťaže zanechal v ocenených žiačkach silnú pripomienku slovenských koreňov – koreňov, vďaka ktorým môžeme rásť a na ktoré, rovnako ako na túto súťaž, určite nezabudnú.
Tatiane a Katke srdečne blahoželáme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.