Prírodovedná exkurzia na FPV UCM v Špačinciach
V slnečné, no spočiatku najskôr mrazivé ráno 30. januára 2025 sme my, skupinka 10 seminaristov, v aprobácií BIO – CHE nasadli do nablýskaného autobusu smer Špačince. Vyzbrojení dobrou náladou, spolu s naším pedagogickým dozorom, pani profesorkou PaedDr. Zuzanou Vaškovou, smerovali sme na miesto určenia.
Cieľ nášho zájazdu bol jasný – Špačince. V malebnej dedine, neďaleko nášho gymnázia, sa nachádza elokované pracovisko Fakulty prírodných vied UCM v Trnave s moderne vybavenými laboratóriami. Pred budovou nás už čakala druhá, väčšia skupina s počtom 20 študentov a s ďalším naším „anjelom strážnym“, pani profesorkou Mgr. Lenkou Löfflerovou.
Po úvodnom predstavení fakulty, nám v zmysle hesla „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú“, ponúkli lákavé možnosti vysokoškolského štúdia na tejto škole. Neodmysliteľnou súčasťou práce v chemickom prostredí je dobre poznať, čo môžeme, ale najmä, čo tam určite nesmieme robiť. Preto nás poučili o bezpečnosti práce v ich laboratóriu. Konečne sme sa mohli rozpŕchnuť po miestnom labyrinte. Čakala nás zaujímavá práca na rôznych témach, ktoré naše dobrovoľne zvolené predmety – biológia a chémia, ponúkajú.
Počas dňa sme sa snažili nájsť odpovede na rôzne otázky. Dobre sme zvažovali, ktoré si z týchto vyberieme.
- „Je voda, ktorú pijem, zdravotne nezávadná?“ Skúmanie koncentrácie minerálov a vybraných ťažkých kovov, pomocou plameňovej fotometrie či spektrofotometrie“.
- Fotosyntéza ako základ života na Zemi. Mechanizmy fotosyntézy. Skúmanie prieduchov a chloroplastov.
- Syntéza acylpyrínu. Syntéza kyseliny acetylsalicylovej s acetanhydridom. Počas tohto cvičenia sme sa naučili, že chemické okuliare a plášť nie sú len na okrasu, či fotografie na Instagram. Overili sme si aj, pre chemikov, staré známe pravidlo: “Ak to smrdí, drž sa ďalej. Ak to buble, bež."
- Spektrometrické stanovenie vitamínu C. Cieľom cvičenia bolo stanoviť jeho koncentráciu v rôznych druhoch ovocia.
- Tajomstvo ukryté v DNA, či vzorke moču. Osvojenie si postupu izolovania vzorky DNA z rastlinného materiálu, či podrobný rozbor moču.
- Čo prezradí váš olej? Analýza kvality oleja pomocou stanovenia kyslosti a peroxidového čísla.
- Extrakcia antokyánov zo zeleniny a ich pH mágia. V rámci cvičenia sme si mohli vytvoriť dúhu farieb, ktorá vznikla vďaka rozdielnosti reakcií acidobázických indikátorov.
Na prácu sme si mohli priniesť vlastné vzorky, a to – vodu zo studne, olej z kuchyne, exotické ovocie, či vzorku vlastného moču. Ako sa vraví, „Proti gustu žiaden dišputát“.
Tieto užitočné cvičenia boli skvelou príležitosťou, aby sme mohli zažiť, ako sa teória zo školských lavíc premieňa na praktické výsledky. Pochopili sme tiež, že ochranné okuliare nie sú len módny doplnok do príbehu na Instagram.
Celý deň jednoznačne hodnotím pozitívne. Všetci sme odišli s párnym počtom prstov na rukách. Pre mnohých z nás to bol prvýkrát kontakt s univerzitnou pôdou. Pre mňa bol určite na jednotku s hviezdičkou. Po skončení programu nás čakal nečakaný, no o to milší darček. Dostali sme balíček s UCM merchom v zelenej farbe, ktorá je teraz pre nás populárna, lebo mnohí ju nosíme na hrudi v podobe stužky. Onedlho príde máj a my zasadneme za zelený stôl, nabití vedomosťami, ktoré sme si aj v tento deň rozšírili. Môj článok môže slúžiť ako vábivá pozvánka, lákadlo pre druhákov, ktorí si čo nevidieť budú vyberať svoje semináre. Som presvedčený, že akcie takéhoto druhu môžu byť rozhodujúcim jazýčkom na pomyselnej miske váh.
Na záver sa chcem poďakovať vedeniu školy, ktoré nám umožnilo v rámci Work-life balance týždňa absolvovať tento spoločný výjazd za dobrodružstvom a vedomosťami. Veľká vďaka patrí aj vysokoškolským pedagógom z Ústavu chémie a environmentálnych vied a Ústavu biológie a biotechnológie Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Ochotne nám poskytli priestor svojich laboratórií a univerzitné odborné poznatky. Na chvíľu nám dovolili byť jednými zo svojich študentov. Z mojej strany však najväčšie poďakovanie patrí našim dvom pani profesorkám, za otváranie nových horizontov pre nás, študentov, nielen dnes, ale počas celého gymnaziálneho štúdia. Ďakujeme Vám za to, že nám pomáhate kráčať za naplnením našich najtajnejších snov. Len takto sa z nás stanú dobrí lekári, veterinári, zubári, farmaceuti, alebo pedagógovia ako Vy. Ktovie, po tejto skúsenosti možno aj absolventi FPV UCM v Trnave. Uvidíme.
Tomáš Holický (Oktáva A)