• PK matematiky a práce s informáciami (MAT, INF, FIG a MDV)

• Vedúca PK:   Mgr. Andrea Lietavcová: MAT, BIO

Členovia:       Mgr. Ingrida Bajčičáková, PhD.: MAT, INF
                               RNDr. Andrea Bánová: MAT, GEG
                               PaedDr. Katarína Belanová: MAT, BIO
                               Mgr. Ondrej Ješko: MAT, INF
                               PaedDr. Bibiána Jurčová: BIO, OBN
                               Mgr. Daniel Kuszi: ANJ, INF
                               Mgr. Milada Peková: MAT, BIO
                               Mgr. Ján Strmeň: ANJ, INF
                               Ing. Zuzana Vadovičová: INF
                               Mgr. Daniela Zlámalová: MAT, INF

• Matematika

• Matematická kompetencia absolventa predmetu by mala priniesť jeho vyššiu odbornú úroveň. Mala by rozvíjať myslenie žiaka, jeho schopnosť analyzovať, syntetizovať a zovšeobecňovať, hľadať vhodné stratégie riešenia problémov, overovať ich v praxi a možnosť uchádzať sa o prijatie na VŠ. Úlohou predmetu je viesť žiaka k presnému vyjadrovaniu myšlienok, postupov a ich zaznamenaniu vo formálnych zápisoch, ktoré slúžia ako všeobecný prostriedok matematickej komunikácie.

Naším cieľom je, aby žiak získal schopnosť používať matematiku vo svojom budúcom živote. Snažíme sa rozvíjať žiakovo logické a kritické myslenie. Individuálnym prístupom sa venujeme talentovaným žiakom – príprava na Matematickú olympiádu, Pytagoriádu a iné matematické súťaže. Študentom, ktorí majú záujem maturovať z matematiky ponúkame voliteľné predmety: Vybrané kapitoly z vyššej matematiky študentom poskytnú základy vysokoškolskej matematiky (komplexné čísla, diferenciálny a integrálny počet). Seminár z matematiky pripravuje študentov na externú, internú časť maturitnej skúšky z matematiky a na VŠ.

• Informatika

• Predmet Informatika je zameraný na výučbu hardvéru a softvéru, ako aj reprezentácie a nástroje. Študenti sa v rámci tohto predmetu učia o kódovaní informácií, spracovaní informácií, používaní balíčka Microsoft Office (Word, PowerPoint, Excel) a téme komunikácie a spolupráce, ktorá zahŕňa používanie internetu a bezpečnosti informácií.

Konkrétne, študenti sa učia o technológiách používaných na získavanie, zaznamenávanie a uchovávanie informácií, ako aj o prekladaní informácií do formy, ktorú môže počítač spracovať. Študenti sa tiež učia používať balíček Microsoft Office na tvorbu dokumentov, prezentácií a tabuliek, ako aj na správne zdieľanie a upravovanie dokumentov.

Téma komunikácie a spolupráce sa zameriava na používanie internetu a na zabezpečenie, aby boli informácie chránené pred neoprávneným prístupom.

Študenti sa učia základy programovania v jazyku Python a získavajú praktické skúsenosti s jeho používaním na riešenie úloh a problémov v rôznych oblastiach. Svoje znalosti môžu rozšíriť na seminároch Programovanie 1Programovanie 2. Ďalšie semináre ponúkané z oblasti informatiky sú Tvorba web stránokInformatická gramotnosť.

Naša škola sa každoročne zapája do rôznych informatických súťaží ako napríklad Zenit alebo iBobor.

V bilingválnom študijnom programe vyučujeme informatiku v anglickom jazyku.

• Finančná gramotnosť: Viac ako peniaze

• Predmet je určený v tomto školskom roku pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka G4, príslušných tried G8 a žiakov piateho ročníka G5.

Program rozvíja u žiakov kreatívne myslenie, komunikačné a prezentačné zručnosti, schopnosť vyjednávať a rozhodovať, riešiť problémy v oblasti práce s peniazmi. Žiaci sa formou zážitkových aktivít oboznámia s históriou peňazí, úlohou bánk a ich službami, s praktickými informáciami a skúsenosťami z oblasti používania kreditných kariet a využívaním rôznych foriem úverov a študentských pôžičiek.

Po absolvovaní vstupného a výstupného testu (min 75 %) môžu žiaci získať certifikát o úspešnom absolvovaní. Vstupné testovanie prebieha začiatkom októbra. Prístup k registrácií žiakov majú vyučujúci predmetu: D. Zlámalová, K. Belanová, Z. Vadovičová a A. Bánová.

Viac informácií: https://www.viacakopeniaze.sk/

V rámci predmetu sa žiaci zapájajú do súťaží ako napríklad FiNNkvíz (víťaz celoslovenského kola 22/23 T. Belavý zo Sexty A) a Finančná olympiáda.

Pre prepojenie vyučovania s praxou realizujeme návštevu Národnej banky Slovenska, kde sa žiakom venujú naslovovzatí odborníci a približujú im pravidlá investovania, finančného plánovania, rôznych foriem ukladania a požičiavania peňazí.

• Mediálna výchova

• Pôvodom prierezová téma mediálna výchova sa stáva v súčasnosti vyučovacím predmetom na základných ako na stredných školách. Žiaci si osvojujú primárne zručnosti a schopnosti z oblasti médií a programov na úpravu zvuku a videa. Vytvárajú rôzne projekty s prepojením na marketing a mediálnu gramotnosť. Prehlbujú schopnosť rozlišovať fake news a orientovať sa vo virtuálnom svete. Predmet je určený v tomto školskom roku pre žiakov prvého ročníka štvorročného štúdia, piateho ročníka osemročného štúdia  a druhého ročníka päťročného bilingválneho štúdia.