• Predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry

• Vedúca PK:
        Mgr. Dominika Vargová
        (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, náuka o spoločnosti)

Členovia PK:
        Mgr. Magdaléna Čarnogurská
        (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, francúzsky jazyk)
        Mgr. Zuzana Gunišová (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, nemecký jazyk)
        Mgr. Lukáš Jánošík (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, biológia)
        Mgr. Silvia Kövérová (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, hudobná výchova)
        Mgr. Kristína Silná (aprobácia: slovenský jazyk a literatúra, geografia)

CHARAKTERISTIKA PREDMETU SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Predmet slovenský jazyk a literatúra tvoria dve tesne zviazané a obsahovo sa prelínajúce zložky, a to jazyková a literárna. Cieľom oboch zložiek je viesť žiakov k uvedomeniu si jazykovej a kultúrnej pestrosti nielen v rámci Európy a sveta, ale aj v rámci jednotlivých sociálnych prostredí. Cez pochopenie významu jazyka pre národnú kultúru by mali žiaci dospieť k chápaniu odlišností, tolerancii a orientácii v multikultúrnom prostredí. Základom literárnej zložky je postupné rozvíjanie čitateľských kompetencií od analytického čítania až po schopnosť pracovať s významom literárneho textu na vyššej individuálnej úrovni spracovania (syntetické a hodnotiace čítanie).

JAZYKOVÁ ZLOŽKA

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka a v tomto chápaní predstavuje základ celého učebného procesu. Vo vyučovaní jazyka je v popredí analýza a interpretácia textov/prejavov a tvorba vlastných textov/prejavov, ktoré sú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii a zodpovedajú vekovým a vzdelanostným možnostiam žiakov.

LITERÁRNA ZLOŽKA

Cieľom literárnej výchovy je sústavne rozvíjať čitateľské a interpretačné zručnosti žiakov zamerané na špecifické poznávanie sveta, porozumenie medziľudských vzťahov a rozvíjanie estetického cítenia. Základným princípom osnovania obsahu je rozvoj čítania ako nástroja na všestranné osvojovanie umeleckého textu. Dôraz sa kladie na postupné rozvíjanie čitateľa od schopnosti analyzovať sémantiku umeleckého textu (analytické čítanie), porozumieť jej a prenikať do znakovej podstaty textu, až po schopnosť pracovať s jeho významom na vyššej individuálnej úrovni spracovania, t. j. syntetizovať ho, interpretovať a hodnotiť zo všetkých jeho stránok (syntetické, hodnotiace čítanie).

Vyučovanie slovenského jazyka a literatúry vychádza z platných obsahových a vzdelávacích štandardov Ministerstva školstva SR upravených do Školského vzdelávacieho programu nášho gymnázia. Členovia predmetovej komisie sa snažia vo výchovno-vzdelávacom procese uplatňovať inovatívne spôsoby výučby a sústreďujú sa na plnenie dlhodobých i krátkodobých cieľov a vízií školy.

K dlhodobým pracovným cieľom PK patrí: snaha rozvíjať komunikačné kompetencie žiakov, aby získali schopnosť primerane reagovať v rozličných komunikačných situáciách; podpora a rozvíjanie tvorivého myslenie žiakov; využívanie rôznych foriem a metód vyučovania; rozvíjanie pozitívneho vzťahu žiakov k materinskému jazyku a k literatúre; snaha zvyšovať záujem žiakov o čítanie.

Medzi krátkodobé ciele PK možno zaradiť riešenie aktuálnych potrieb žiakov v kontexte preberaného učiva; zapájanie žiakov do aktuálnych literárnych či recitačných súťaží; účasť na informačných hodinách v knižnici; organizáciu rôznych exkurzií spojených s predmetom slovenský jazyk a literatúra; prípravu a vydávanie školského časopisu Starý Blesk; riešenie olympiády zo slovenského jazyka; rozvíjanie umeleckého ducha študentov a začlenenie neformálneho kurikula účasťou na rôznych divadelných predstaveniach.

Pravidelne sa zapájame do rôznych literárnych a recitačných súťaží, napríklad Hollého pamätník, Literárna Senica Ladislava Novomeského, Štúrovo pero, Hodžov novinový článok, Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, Pro Slavis, Esej Jána Johanidesa... O vysokých kvalitách našich žiakov svedčí ich umiestňovanie sa na prvých priečkach rebríčkov v okresných, krajských či celoslovenských kolách spomínaných súťaží. Informovanie žiakov o vyhlásených literárnych súťažiach, redigovanie žiackych prác a ich zasielanie do súťaží zastrešuje Krúžok mladých literárnych autorov, prebiehajúci na našej škole.

Škola pravidelne vydáva školský časopis Starý Blesk, ktorý žiakom sprostredkuje zaujímavé témy, oboznamuje ich so záujmami spolužiakov, prináša aktuálne informácie o dianí v škole, ponúka žiakom interaktívne úlohy a poskytuje im aj vtipné zážitky z diania v škole či úsmevné výroky vyučujúcich. Pre záujemcov o publikačnú činnosť v školskom časopise vedieme Žurnalistický krúžok, ktorý môžu naši žiaci navštevovať.

Jazykovedný krúžok je zase určený tým žiakom, ktorí chcú hlbšie preniknúť do tajov spisovného jazyka, chcú sa viac dozvedieť o zaujímavostiach či často nepoznaných javoch spisovnej slovenčiny.

Čo s nami môžu študenti zažiť?

Projekty:
        Akadémia veľkých diel (https://www.akademiavelkychdiel.sk/)
        Cena René – Anasoft litera (https://www.anasoftlitera.sk/)

Exkurzie:
        Literárna exkurzia Martin (Matica slovenská, Národný cintorín, Múzeum slovenskej dediny v Martine); Po stopách národovcov (Modra, Devín, Borský Mikuláš, Bratislava, Naháč, Hlboké, Dobrá Voda); Po stopách humanizmu a renesancie v Taliansku; Po stopách Sládkoviča (Banská Štiavnica).

Divadelné predstavenia:
        Divadlo Jána Palárika v Trnave
        Slovenské národné divadlo v Bratislave
        (divadelné predstavenia vyberáme z aktuálneho programu divadiel)

Ďalšia spolupráca:
        Krajská Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
        Trnavská univerzita – príprava budúcich pedagógov