• René 20

        • Čitateľskú zručnosť rozvíjame na našej škole netradičným  mimočítankovým čítaním. Ceníme si už niekoľkoročnú spoluprácu s Literárnym centrom v Bratislave, ktorý nám už niekoľko rokov ponúka v rámci projektu Anasoft litera zúčastňovať sa na celoslovenskom hodnotení kníh.

          René 20 nám tento rok ponúklo päť slovenských titulov od nasledovných literárnych autorov:

          Ostrov – Peter Balko,

          Jánošík – Mariana Čengel Solčanská,

          Les prízrakov- Juraj Červenák,

          Čepiec – Katarína Kucbelová,

          Šeptuchy – Alena Sabuchová.

          Týchto päť kníh číta desať nadšencov, ktorí si ich od júna  vymieňajú. Vďaka reakcii pani Uríkovej z Literárneho centra, ktorá je koordinátorkou projektu, všetci čítajúci v tomto ťažkom období získali vďaka Martinusu a ďalším kníhkupectvám e- knihy, ktoré môžu čítať v pohodlí svojho domova. V novembri sa po školách rozbehnú online besedy o knihách, pozveme si na besedu spisovateľov a určíme víťaza. Ceníme si, že do tohto projektu je zaradená naša škola ako jediná stredná škola v Trnave.                                                                                                  

          Prečítajte si názor jednej z hodnotiteliek Tatiany Žákovej z 3.DA k  prečítanej knihe, ktorú si môžete kúpiť v našich kníhkupectvách:

          Prečítala som zatiaľ 3 tituly: Čepiec, Jánošík, Ostrov. Kniha, ktorá ma najviac zaujala, je Jánošík od Mariany Čengel Solčanskej. Dielo je pomerne obsiahle a objavuje sa tam mnoho postáv. Dej je pomerne komplikovaný, vychádzajúc z toho, že dielo zachytáva celý Jánošíkov život a taktiež iné udalosti. Musím povedať, že niektoré pasáže sa nečítali ľahko, nakoľko isté scény boli veľmi podrobne, až brutálne opísané, ako napríklad bitky alebo znásilnenia. Vďaka tomu si však čitateľ dokáže lepšie predstaviť danú dobu a jej praktiky. Práve to sa mi na knižnom titule najviac páčilo. Samozrejme, ide o fikciu, ale autorka tak detailne a z môjho pohľadu dôveryhodne opísala jednotlivé scény a neľahký život v onej dobe, že som nadobudla pocit, že sa to tak skutočne mohlo stať. Príbeh mal hlavu aj pätu, páčil sa mi výber slov, ktorý použila. S určitosťou môžem povedať, že aj pár mesiacov po prečítaní, si zhruba pamätám osnovu deja i niektorých protagonistov. To je v mojom ponímaní znak dobrej knihy, že si čitateľ občas spomenie na dielo, ktoré kedysi čítal. Z tejto knihy som si odniesla viacero vecí. Tak napríklad, môj pohľad na Jánošíka sa dramaticky zmenil. Z ľudového hrdinu sa stal chladnokrvný vrah, lupič a násilník. Ani náznak toho, že bohatým bral a chudobným dával. Aby som to zhrnula, túto knihu by som si prečítala aj bez toho, že by bola medzi nominantmi v tejto súťaži. Z môjho rozprávania teda logicky vyplýva, že na našu besedu do školy by som pozvala spisovateľku Marianu Čengel Solčanskú.

          Možno sa aj vy ostatní pridáte k čítajúcim najnovších kníh od slovenských autorov.