•

Gymnázium Jána Hollého je od 1.9.2020 zapojené do 2- ročného projektu pod názvom: „Učíme sa spolu, francúzština nás spája“, ktorý uspel vo výberovej procedúre na rok 2020 v rámci programu Erasmus Plus pre vzdelávanie a odbornú prípravu, Kľúčová akcia 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov. Ide o prvý projekt takéhoto typu na Slovensku – konzorcium, ktoré spája 12 škôl rozličného zamerania so spoločným záujmom o podporu výučby francúzskeho jazyka, pričom jednotlivé školy majú rozličné skúsenosti s medzinárodnou spoluprácou a zapájaním sa do národných projektov.

Riešiteľom projektu je Gymnázium Jána Hollého v Trnave. Jeho cieľom je  podpora vyučovania francúzskeho jazyka, otvoriť sa svetu dokorán, rozšíriť spoluprácu o medzinárodnú dimenziu a implementovať novinky, ktoré v západnom svete už bežia - napríklad viacjazyčné sekcie v školách, alebo podpora diverzity cudzích jazykov.

1.rok projektu:

- nov. 2020 – jún 2021 – online vzdelávanie 15 učiteľov z 12 škôl z celého Slovenska organizované v spolupráci s inštitúciou Francophonia (Francúzsko), úspešne zavŕšené získaním atestácií o absolvovaní vzdelávania.

- 18. – 31. júl 2021 – Nice /Francúzsko/ - metodický kurz pre učiteľov FRJ – 12 učiteľov z rozličných slovenských škôl sa zúčastnilo vzdelávania vo FRJ zameraného na inováciu metodológie vyučovania, kreativitu a rozvíjanie multikultúrnych vzťahov podľa potrieb každého účastníka.

2.rok projektu:

"Učíme sa spolu, francúzština nás spája."

27. až 29. september 2021, Nice - job SHDV pre riadiacich pracovníkov sloveských škôl zapojených v projekte.

V dňoch 27. až 29. septembra 2021 sa v Nice uskutočnilo stretnutie 50-tich riaditeľov, zástupcov riaditeľov škôl z Rakúska, Nemecka, Švédska a Slovenska, ktoré sú zapojené do tohto 2-ročného projektu. Naša škola je koordinátorom projektu pre Slovensko, v rámci ktorého navzájom kooperuje viac ako 10 škôl od Bratislavy po Košice. Partnerom projektu je Francophonia sídliaca v Nice. Cieľom projektu je upriamiť pozornosť na výuku francúzskeho jazyka, na inovácie a motiváciu vo vyučovaní, ale aj na kooperáciu a spoluprácu medzi krajinami.

Počas uplynulého roka prebehlo online vzdelávanie vyučujúcich francúzštiny, v júli sa vyučujúci stretli na 2-týždňovom študijnom pobyte v Nice. Septembrové riaditeľské stretnutie bolo naplánované do posledného detailu od rána do večera každého dňa. V programe sa striedali návštevy škôl od základnej cez strednú po vysokú v Nice a v blízkom okolí. Pri dodržaní bezpečnostných opatrení z dôvodu zabránenia šírenia covidu sme mali možnosť vidieť priamo vyučovanie v spomenutých školách. Zúčastnili sme sa workshopov, mítingov a prednášok, ale aj prehliadky Monaca, starého mesta, návštevy radnice a univerzitného centra v Nice.

Riaditeľ Francophonie Yann Librati mal v príhovoroch veľa motivačných viet pre učiteľov alebo študentov napr. I never lose... either I win or I learn! (Nelson Mandela) a Yann dodáva: So at school: I win every day.

Odkaz, ktorý si odnášame zo stretnutia je: Každý učiteľ môže svojich žiakov ovplyvniť, nasmerovať či posunúť. Každý sme odlišný, ale môžeme sa spojiť a urobiť dobrú vec v prospech iných.

V závere svojho príspevku chcem vyjadriť poďakovanie koordinátorke projektu Oľge Dudovej, zástupkyni riaditeľky školy Anite Dúbravskej, novej šikovnej posile v učiteľskom zbore Magdaléne Čarnogurskej a všetkým ostatným, ktorí sa spolupodieľajú na organizačných prácach projektu a posúvajú tým GJH v ďalších možnostiach rozvoja vo vzdelávaní.

Marianna Katreniaková

3.rok projektu:

13. jún 2022 - 17. jún 2022: JOB SHDW Rokycany – hospitačná  stáž v partnerskej škole v Českej republike, Rokycany (Gymnázium a SOŠ)

"Učíme sa spolu, francúzština nás spája."

V  duchu  tohto hesla sa niesla júnová hospitačná stáž, ktorej sa zúčastnili  10 učitelia francúzskeho jazyka z 8 slovenských škôl zapojených v rámci programu Erasmus Plus  do projektu konzorcia. Koordinátorom projektu je Gymnázium Jána Hollého v Trnave a štatutárnym zástupcom je naša p. riaditeľka Ing. Marianna Katreniaková.

Poslednú mobilitu nášho projektu – tzv. Job shadowing, čiže hospitačnú stáž sme zrealizovali v spolupráci s naším projektovým partnerom, ktorým je Gymnázium a SOŠ Rokycany. Táto škola má veľké skúsenosti v oblasti projektov prostredníctvom programu Erasmus Plus a p. riaditeľ Pavel Vlach nám v tomto smere vďačne vyšiel v ústrety aj z toho dôvodu, že  Gymnázium v Rokycanoch je už vyše 60 rokov našou družobnou školou.

Naši slovenskí učitelia (boli medzi nimi aj vyučujúce FRJ z nášho gymnázia – Anita Dúbravská, Oľga Dudová a Magdaléna Čarnogurská) mali možnosť počas troch dní vidieť hodiny francúzskeho jazyka s využitím inovatívnych metód nielen v Gymnáziu v Rokycanoch, ale aj v Gymnáziu v Bloviciach, navštívili neďaleké mesto Plzeň, Alliance francaise, oboznámili sa s netradičnými formami vyučovania a, samozrejme, mohli porovnávať dva veľmi blízke školské systémy a ich fungovanie v praxi.

Z vlastnej skúsenosti môžeme tvrdiť, že stretnutia takéhoto charakteru sú pre nás, učiteľov, veľmi motivujúce, obohacujú nás a že výmena skúseností a poznatkov z oblasti vyučovania FRJ za „okrúhlym stolom“ v Gymnáziu a SOŠ v Rokycanoch je veľkým prínosom pre každého účastníka a posúva nás vpred.

Učiteľov, ktorí sa podieľali na projekte, čaká ešte medzinárodná konferencia SAUF v Banskej Štiavnici 18.-20.augusta 2022. Jej cieľom bude výmena skúseností v oblasti inovatívnej metodológie na medzinárodnej úrovni a ukončenie vzdelávania učiteľov v rámci projektu.