• CHOBOTNIČKY PRE SRDIEČKOVÉ DETIČKY

• O projekte

Hlavička a chápadielka, farby od výmyslu sveta, usmievavé tváričky. Spinkajúce, alebo aj s naširoko otvorenými očami. Ozdobené mašličkou, kvetinkou, dudlíkom... Každá je iná, ale jedno majú spoločné. Spoločný cieľ a poslanie. Pomáhať predčasne narodeným bábätkám a ich rodičom...

Reč je o háčkovaných chobotničkách, ktoré k nám prileteli až z ďalekého Dánska, aby pomáhali tam, kde je to potrebné. Podľa dánskeho výskumu chápadielka chobotničiek pripomínajú predčasne narodeným detičkám pupočnú šnúru mamy a vďaka silnému úchopovému reflexu ich nepustia z ruky a nevyťahujú si zavedené sondy a kanyly. Ich opätovné zavádzanie je pre bábätká traumatizujúce. S chobotničkami sa cítia bezpečnejšie, sú pokojnejšie, stabilnejšie a lepšie prospievajú.

Nadviazali sme spoluprácu s novorodeneckým oddelením Fakultnej nemocnice v Trnave a tam sme sa dozvedeli, že chobotničky sa nepáčia len detičkám a rodičom, ale aj zdravotníkom. Zdomácňujú nemocničné prostredie a robia ho vľúdnejším. A aj lekárom a sestrám sa v takom prostredí lepšie pracuje.

Z chobotničiek majú radosť všetci, ako rodičia, tak zdravotníci a určite aj predčasne narodené bábätká.

A o nás

Do projektu zapojila našu školu p. p. Lieskovská. Po jej odchode v projekte pokračujeme vďaka p. p. Slobodovej a Bánovej. Časom sa na našej škole vytvorila úžasná partia dievčat a teraz aj chlapcov, ktorí sú ochotní prekonať sami seba v boji s háčikom a bavlnkou. Naše prvé dievčatá nás však už opustili a rozleteli sa na vysoké školy po celom svete...A o chvíľu odídu ďalšie bojovníčky. Každoročne sa obraciame aj na dievčatá a chlapcov, ktorí vedia háčkovať a majú záujem pomáhať, aby sa k nám pripojili. „Stará“ partia každého záujemcu rada prijme medzi seba! A ak majú záujem aj rodičia, privítame aj ich /a my vieme že majú :-)../

Na tvorbe takýchto krásavíc, ktoré vidíte na obrázkoch, pracujeme spoločne aj počas kreatívnych nocí, ktoré realizujeme na pôde našej školy. Nachystáme karimatky, spacáky, pustíme dobrú hudbu alebo film a háčkujeme a háčkujeme... /a pizza v takejto spoločnosti chutí úžasne :-) /.

Za možnosť zapojiť sa do projektu a finančnú podporu ďakujeme Rade rodičov, vedeniu školy a hospodárskej správe. Samozrejme aj vašim maminám a babkám, ktoré pomáhajú zdokonaľovať vaše háčkovacie umenie.

Pridajte sa k nám, lebo veľká kopa pýta viac smiley. Ak sa chcete pozrieť, niečo nové sa naučiť a urobiť radosť nielen sebe, ste tými pravými pre nás! A aj keď málom, prispejete k veľkej veci.

To, čo spolu robíme, robíme zo srdca a aj tieto malé veci nás robia veľkými!