• Canterbury, Spojené kráľovstvo

      Vždy som sa chcela zúčastniť niektorého z kurzov, ktoré ponúkal  Erasmus+, no keďže som bola dlhodobo na materskej dovolenke, čas mi to nedovolil. Po návrate do práce som preto túto možnosť s radosťou privítala. Po menšom uvažovaní o ponukách som sa rozhodla pre kurz v Canterbury (Pilgrim´s) How to motivate students?.

      Odlietala som 30.6.2019 - nedeľa, keď bol u nás školský rok ešte takpovediac v plnom prúde. Bola som zo všetkých účastníčok z našej školy na rade ako prvá. Ako nováčik som mala trocha obavy, no tie sa hneď v pondelok rozplynuli. Kurz viedol ostrieľaný pedagóg Chaz Pugliese, ktorý ma hneď na úvod prekvapil tým, že pozná Trnavu. Ako je to možne? pýtala som sa. Odpoveď: dlhé roky spolupracoval so známou jazykovou školou Harmony.

      V kurze bolo zapísaných 11 študentov rôzneho veku i národností, mladší i starší učitelia z Nemecka, Poľska, Maďarska, Talianska a 4 učiteľky zo Slovenska. Pestré zloženie rovná sa fantastický kolektív. Vyučovanie prebiehalo podľa rozvrhu, ktorý sme dostali na začiatku týždňa. Na hodinách sme si vyskúšali rôzne aktivity, workshopy, ako motivovať nielen žiakov ale i samotných učiteľov. K dispozícii boli aj večerné sessions, to boli dobrovoľné hodiny, ktoré ste si mohli vybrať podľa toho, či vás zaujala téma alebo vyučujúci.

        

      Ubytovaní sme boli v komplexe Pilgrim´s, v domčekoch po 4-5 ľuďoch, každý mal samostatnú izbu. Stravu sme si museli zabezpečiť každý sám. K dispozícii bola plne vybavená čistá kuchyňa s 2 veľkými chladničkami.

      Z kurzu som si odniesla nielen pozitívnu energiu, množstvo priateľstiev, no do ďalšieho školského roka hlavne množstvo nápadov na motiváciu na spestrenie hodín.

      Mgr. Slávka Sobotová


      Cambridge, Spojené kráľovstvo

      V júli 2019 som sa zúčastnila vzdelávania v Spojenom kráľovstve v rámci programu Erasmus Plus. Dvojtýždňový vzdelávací kurz, pod názvom Developing leadership skills prebiehal v jazykovej škole Bell  v Cambridge. Táto inštitúcia má vo svete vzdelávania veľmi dobré renomé, čo sa potvrdilo aj mne.

      Stala som sa súčasťou skupiny úžasných ľudí z rôznych kútov sveta, akými sú Portugalsko, Maďarsko, Maroko, Pakistan. Pod inšpiratívnym vedením skúseného lektora Vica Richardsona som spolu s ostatnými postupne prenikala do tajomstiev líderstva, teórií motivácie, spôsobu vedenia porád, porozumela som organizácii a štruktúre anglických škôl, pokúsila som si vytvoriť si svoj vlastný plán rozvoja, zistiť aké sú moje silné a slabé stránky a ako ich využiť pri sebarozvoji.

      Vic mal veľmi zaujímavý, hoci náročný spôsob výučby, ktorý spočíval v krátkom vysvetlení teórie problematiky, a následnom praktickom cvičení. Veľmi som ocenila tzv. „hands-on“ prístup, kedy sme sa napríklad mohli zúčastniť hospitácií mladých učiteľov spolu s lídrami školy. Vic nám tiež sprostredkoval individuálne rozhovory, kde sa lídri s nami podelili o svoje skúsenosti a postrehy. 

      A museli sme aj sami prezentovať!

        

      Voľného času nebolo toľko, ako by si niekto mohol myslieť. Vic nás rozhodne nešetril, a počas týždňa sme nemali veľa času preskúmať okolie. Škola na šťastie pamätala aj nato, a zorganizovala pre nás niekoľko zaujímavých podujatí.

      Shakespeare pod holým nebom. Ani krátka búrka nevadila. Dali sme si pršiplášte! smiley

       

      Kurz bol pre mňa veľkým prínosom. Získala som iný, nový pohľad na organizáciu vlastnej práce. Utvrdila som sa v tom, že niektoré veci robím dobre, a zistila som ako ich robiť ešte lepšie. Ako predsedníčka predmetovej komisie využívam niektoré získané zručnosti pri vedení porád, pri organizácii práce predmetovej komisie ale aj pri komunikácii s kolegami. V neposlednom rade som spoznala zaujímavých ľudí, s ktorými stále udržiavame kontakt a navzájom sa podporujeme.

      Samotná škola bola veľmi ústretová, poskytovala dobré ubytovanie v nádhernom prostredí ako aj skvelú stravu, a samozrejme bola v Cambridge. Niet čo dodať.

      Mgr. Anita Dúbravská


      Florencia, Taliansko

      V júli 2019 som sa v rámci Erasmus + zúčastnila kurzu s názvom There is an App for that!, ktorý organizovala spoločnosť Europass. Kurz prebiehal v nádhernej Florencii a trval týždeň. Cieľom tohto kurzu bolo získať poznatky a zručnosti, ktoré by sme zúžitkovali pri vyučovaní predmetov s využitím IKT prostriedkov. 

      Kurz viedol veľmi sympatický učiteľ, Lorenzo. Na prvej hodine sme sa všetci predstavili – školu, na ktorej učíme, mesto, v ktorom sa škola nachádza a samozrejme krajinu, z ktorej pochádzame. Bolo veľmi zaujímavé sledovať pohľady „spolužiakov“, keď som im priznala, že učím informatiku na bilingválnom gymnáziu a teda vyučovací jazyk je anglický. Na kurze sme sa stretli veľmi zaujímavá kombinácia 12 učiteľov z celého sveta – štyria Poliaci, dvaja Nemci, jedna Katalánčanka (nie Španielka!), Islanďanka, Chorvátka, dvaja Francúzi z ostrova La Reunion (nachádza sa kúsok od Madagaskaru a cestovali cca 13 hodín) a samozrejme ja - Slovenka. Zoznámenie sa bolo príjemné, ochutnali sme dobroty z Nemecka a La Reunion, dozvedeli sme sa ako fungujú školy v iných krajinách. Napríklad na ostrove La Reunion nie je bežné pripojenie na internet, nemajú dostatok prostriedkov na vybavenie učební výpočtovou technikou a hodiny informatiky sú preto komplikované. Na Islande sú triedy s počtom detí do 20, niekedy ich nie je ani päť. 

       

      Hodiny prebiehali striedavo ráno a poobede v škole, ktorá sa nachádza v centre mesta. Naše hodiny veľakrát vyzerali ako hranie sa, pretože sme sa celý čas zabávali a smiali. Počas kurzu sme primárne pracovali s web aplikáciou Trello, ktorú sme využívali ako nástenku, na ktorú sme si pripli všetky naše práce a odkazy na ďalšie edukačné web stránky. Využili sme rôzne nástroje na tvorbu testov a zadaní, ktoré sme si medzi sebou vymnieňali a skúšali vypracovať. 

        

      Takisto sme v rámci kurzu absolvovali prehliadku mesta Florencia a okolia. Okrem toho sme si užili Taliansko a jeho životný štýl, keďže nám Lorenzo odporučil rôzne jedlá, nápoje, miesta a finty, ako sa vyhnúť dlhým radám pri pamiatkach. 

      Môžem iba zhrnúť, že som rada, že som sa mohla tohto kurzu zúčastniť, nakoľko mi dal veľa nových poznatkov, ktoré môžem využiť (nielen) na hodinách informatiky a vďaka priateľským spolužiakom som spoznala kultúru iných národov. 

      Mgr. Silvia Némethová


      Limassol, Cyprus 

      Minulé leto, v dňoch 29.júla až 3.augusta, som mala možnosť zúčastniť sa programu Erasmus+ na Cypre. Vybrala som si program EFEKTÍVNY MANAŽMENT TRIEDY – techniky, metodológie a disciplinárne stratégie. Konal sa v meste Limassol, druhom najväčšom meste Cypru.

      Už po vystúpení z lietadla na letisku v Paphose ma ovalil horúci a suchý vzduch. Teploty okolo 40° sú pre leto na Cypre úplne bežné, našťastie mesto Limassol leží na pobreží, takže vás v tej horúčave čiastočne osvieži pomerne silný prímorský vietor, ktorý vial naozaj každý deň. Keďže som dorazila v sobotu a kurz začínal v pondelok, mala som dosť času poobzerať sa po mestečku a vychutnať si aj úžasnú piesočnatú pláž, pre ktorú je Limassol obľúbenou turistickou destináciou. Nie až tak vychytenou párty zónou ako slávna Ayia Napa, ale preto som predsa na Cyprus neprišla a tak ma to ani nemrzelo smiley

        

      Deň 1: Začíname!

      V konferenčnej miestnosti hotela Pefkos sa stretla malá skupinka zanietených učiteliek (čisto ženská zostava) z Nemecka, Maďarska, Slovinska a Slovenska, aby sa pod vedením írskej lektorky žijúcej dlhodobo na Cypre naučili niečo nové o efektívnom riadení triedy, zvládaní problémov, s ktorými sa učitelia každodenne pasujú, ale aby sa tiež dozvedeli niečo o Cypre, jeho tradíciách, kultúre a histórii a o tom, ako sa dajú exkurzie, návštevy múzeí a galérií zakomponovať do vyučovania.

        

      Kurz bol vyvážene vystavaný – doobeda teória (spojená s praktickými úlohami, diskusiou a výmenou skúseností) a poobede návšteva archeologického náleziska v Kourione. Pre mňa ako učiteľku dejepisu úžasný zážitok prechádzať sa po starovekom amfiteátri a medzi antickými vykopávkami.

         

      Deň 2: Vďaka klimatizácii zvládame nasávať vedomosti aj keď vonku panujú 40-tky. Dozvedáme sa čo-to o tom, ako kontrolovať hlasitosť žiakov v triede, ako preorganizovať zasadací poriadok či čo všetko manažment triedy vlastne vyžaduje.

       

      Pracujeme na skupinovom zadaní a diskutujeme o problémoch, ktoré sú všade rovnaké.

      Deň 3: Jupí! Ideme na návštevu Archeologického múzea, mestskej galérie a historického centra. Zbierame podklady k skupinovej práci a obdivujeme starobylú históriu Cypru.

        

      Deň 4: Učiť sa, učiť sa, učiť sa! Rozoberáme dôležitosť komunikácie (verbálnej aj non-verbálnej), vysvetľujeme si podstatu časového manažmentu a manažmentu triedy. Prichádzame k záveru, že učiteľ musí byť vlastne superman: odborník, manažér, psychológ, mediátor a pod. Porovnávame si skúsenosti a dávame si rady a tipy. Poobede pracujeme na skupinovej práci, prezentovať ju budeme posledný deň.

        

      Večer sa stretneme na večeri a ochutnáme tradičné cyperské špeciality.

         

      Deň 5: Návšteva hlavného mesta Nikózie je úžasný zážitok! Mesto rozdelené na 2 časti nám umožní navštíviť európsku aj tureckú časť, hoci musíme prejsť cez hraničnú kontrolu. Vidíme modernú nákupnú zónu so všetkými celosvetovo známymi značkami aj turecké trhy. Navštívime múzeum a naskytne sa nám úžasný výhľad na celé mesto zvrchu. A keď už sme na Cypre, ochutnáme aj tradičnú „tureckú“ kávu.

        

      Deň 6: Dozvedáme sa viac o školskom systému na Cypre a prezentujeme svoje skupinové práce. Lektorka nám odovzdá certifikát o účasti a je načase sa rozlúčiť. Dobre bolo, málo bolo. Aj tak by sa dal kurz zhrnúť.

       

      Záverom: Čo som sa dozvedela?
      Že väčšinu z rád a odporúčaní už dávno dodržiavam.
      Že práca učiteľa je náročnejšia, ako si mnohí myslia a zahŕňa niekoľko profesií.
      Že kurz ako tento vás znovu nakopne a motivuje, aj keď ste už unavení a strácate inšpiráciu.
      Že učitelia v celej Európe (na svete) bojujú s tými istými problémami a nové technológie im túto prácu môžu uľahčiť.
      Že svet je krásny a treba ho spoznávať smiley

      Mgr. Jana Švabčíková


      Oxford, Spojené kráľovstvo

      Good old England again! V júli 2019 nebol môj prvý pobyt vo Veľkej Británii cez program Erasmus+, ale tešila som sa nesmierne. Po období príprav, či už administratívnych typu objednanie letenky, info o ubytovaní, zistenie základných informácií napríklad o doprave v Oxforde, o pamiatkach, ktoré by som chcela navštíviť, ale aj praktických, ktoré súviseli s obsahom môjho kurzu The Essentials of Leadership and Managment, som so žalúdkom na vode (pretože nemám rada lietanie, ale vždy to nejako prežijem laugh) 14. júla 2019 nastúpila do lietadla v Bratislave a o dve hodinky už bola na letisku v Londýne, onedlho autobusom v Oxforde a celé prvé poobedie som strávila v krásnom, slnkom zaliatom meste. Musím priznať, že počasie ma prekvapilo, bolo pekne, slnečno, miestami veterno, ale typické sychravé a upršané počasie som zažila asi len raz.

      Bola som ubytovaná v typickom britskom domčeku v rodine zlatníka a pani v domácnosti a okrem mňa tam boli aj ďalší dvaja študenti z tej istej školy-Oxford Regent, čo bola výhoda, pretože sme spolu chodili do školy a aj v škole sme sa stretávali. Pani domáca nám pripravovala okrem iného aj typické anglické jedlá-fish and chips, black pudding, toad in the hole. Musím povedať, že boli chutné, ako aj sendviče, ktoré som si na obed kupovala v Marks and Spencer.

      Kurz, na ktorý som sa prihlásila, bol špecifický a tomu bol prispôsobený aj počet študentov v skupine - v doobednej časti sme boli traja, okrem mňa sociálny pracovník z nórskeho mesta Bergen a zamestnankyňa univerzity vo francúzskom Dijone. Všetci sme tam prišli s úmyslom dozvedieť sa viac faktov z oblasti manažmentu rôznych podnikov (alebo inštitúcií), s čím nás oboznamovali dvaja učitelia, ktorí sa pri nás striedali- Steve a Sean. Štruktúra ich hodín pozostávala hlavne z rozboru situácií, či už na základe prečítaného textu alebo zvukového záznamu. Poobede som bola v skupine aj s inými študentami, táto časť bola viac zameraná na interakciu v bežných situáciách, na konverzáciu a bola viac  uvoľnenejšia a neformálnejšie. Ako celok bol kurz vyvážený a pripravený pre každého, kto si chcel rozšíriť svoje obzory v oblasti manažmentu, ale aj slovnej zásoby a konverzácie.

      Mesto Oxford má čo návštevníkovi ponúknuť – nádherne upravené parky na prechádzky, univerzitné budovy a múzeá, slávne „punting“ – člnkovanie, ktoré som samozrejme vyskúšala a bola som „punter“ – ten, čo riadi čln s dlhou palicou, ktorou odráža od dna rieky alebo kanála. Ako pekný bonus som si jeden večer vyšla na hru Macbeth, ktorá sa hrala na nádvorí niekdajšieho väzenia a terajšieho mestského múzea.

      Týždeň prešiel ako voda a musím priznať, že by som vydržala aj dlhšie-veľa som sa na kurze dozvedela, zoznámila som sa s milými ľuďmi, navštívila som malebné miesta, nabrala inšpiráciu a zažila veci, z ktorých sa stali nezabudnuteľné spomienky.

      Mgr. Monika Glasová


      Florencia, Taliansko

      Zúčastnila som sa pobytu v nádhernej talianskej Florencii, a to konkrétne na kurze Tablety a smartfóny a ich využitie na vyučovaní, v mojom prípade cudzích jazykov. 

      Cesta do cieľa nebola vôbec jednoduchá, nakoľko som cestovala a kurzu sa zúčastnila z našej krajiny ako jediná a v jeden deň som vystriedala 5 druhov dopravy. Avšak všetka tá námaha, stres z obrovskej vlakovej stanice a nutnosti stihnúť a nasadnúť na ten správny vlak stála zato. Samotná škola Europass bola takmer v úplnom centre mesta a kurz prebiehal vo veľmi komornej atmosfére a to za účasti  učiteľov z Fínska, Maďarska, Slovinska a Slovenska. Stretli sme sa tam učitelia základných a stredných škôl. Učiteľ nášho kurzu bol veľmi humorný, no zároveň skúsený učiteľ vo svojom obore, ktorý tému, do ktorej sa nás snažil zaškoliť jednoducho miloval. Ideálna kombinácia nato, aby sme dosiahli čo najlepší a najkvalitnejší výsledok celej výuky. 

      Väčšiu časť kurzu sa pracovalo individuálne, kde sme si všetci jednotlivo skúšali to čo sa práve preberalo. Celý kurz v podstate pozostával v zoznámení sa s rôznymi aplikáciami využívanými na počítačoch alebo tabletoch za účelom ponúknuť žiakom a študentom výuku daného predmetu novým kvalitnejším a atraktívnejším spôsobom. Medzi aplikáciami, ktoré sme sa učili používať boli: Sokrative, Quizzlet, Taco, Trello a Padlet. 

      Všetky aplikácie sa dajú využiť či už na vytvorenie rôznych zaujímavých cvičení, testov, kvízov zameraných na prax slovnej zásoby a gramatiky a celkovo prepojenie jazyka s využitím digitálnych zručností, čo si myslím, že je v dnešnej dobe veľmi praktický, efektívny a atraktívny spôsob na získavanie nových vedomostí a zručností.
      Možnosť stráviť čas na kurze, kde som spoznala veľa „zahraničných kolegov“ , videla a precestovala krásnu krajinu, mala možnosť opäť rozprávať cudzím jazykom v zahraničí bola obrovským prínosom, za ktorý cítim vďačnosť. Vrelo odporúčam každému učiteľovi ako skvelý refresh a reštart v jeho pracovnej sfére, ktorý dokáže byť bohatým prínosom pre jeho vlastný profesijný rast.

      Mgr. Michaela Borčáková