• Krajské kolo Chemickej olympiády kat. C

• Súťažné úlohy sa obsahovo zameriavali na učivá vyšších ročníkov a dokonca bola potreba prejsť si vysokoškolské učivo. Chemická olympiáda má význam v tom, že podchytí talentovaných žiakov a rozvíja ich záujem. Žiaci sa síce dostanú k témam, ktoré sa bežne neučia, no úlohy svojou povahou mnohokrát pôsobia skôr naopak – odrádzajúco.

Samozrejme, že aj tento rok spomínanú obťažnosť potvrdili teoretické úlohy a úlohy z virtuálnej praxe, ktoré nahradili praktickú časť súťaže bežne realizovanú v chemickom laboratóriu. Situácia si vyžiadala, aby sa krajské kolo uskutočnilo 13. 5. 2021 dištančne pod kamerovým dozorom pre zachovanie objektívnosti súťaže. Zabezpečenie techniky a pripojenia bolo nemenej náročné, a tak sa náš úspešný riešiteľ školského kola Adam Juriš (2. DA) rozhodol využiť materiálovo-technické vybavenie v škole.

Vzhľadom na neblahú situáciu a vývojové trendy chemických súťaží, je príjemné byť mentorom takémuto odhodlanému študentovi. Napokon sa náročná príprava počas celého školského roka vyplatila. Podľa výsledkovej listiny v kategórii C spomedzi 28 účastníkov z Trnavského kraja Adam obsadil 2. miesto. Zároveň, ako jeden z najúspešnejších riešiteľov krajských kôl Chemickej olympiády sa zúčastní dvojtýždňového letného podujatia, ktoré organizuje Slovenská komisia Chemickej olympiády. Cieľom Letnej školy chemikov je pripraviť účastníkov na postup do ďalších, náročnejších kategórií súťaže.

Adam, gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy a ako povedal Dmitrij Ivanovič Mendelejev – ruský chemik, ktorý položil základy periodickej tabuľky chemických prvkov: „Bez usilovnej pracovitosti niet talentov ani géniov.“

Mgr. Róbert Knap

• Školské kolo Chemickej olympiády kat. C

• V každej škole sedia v triedach aj žiaci, ktorí v niektorých oblastiach dosahujú v porovnaní s rovesníkmi nadpriemerné, mimoriadne výkony. S nadaním sa človek rodí, ale ak nie je cielene a systematicky podporované, stráca sa, nerozvíja sa. Adam Juriš (2. DAvenuje svoj voľný čas aj v tomto náročnom čase sociálnej izolácie práve prírodovedným predmetom.

Na chemickú olympiádu kategórie C sa kvalitne a starostlivo pripravuje a je tak pochopiteľné, že sa stal úspešným riešiteľom školského kola, ktoré prebehlo 16. 4. 2021 v škole pri dodržaní hygienických opatrení. Naše gymnázium bude reprezentovať v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 13. 5. 2021 podľa usmernení a pokynov organizátorov.

Gratulujeme k postupu a držíme palce!

Adamovi ďakujem za usilovnosť a pravidelné stretnutia.

Mgr. Róbert Knap